Aquarius Élet-Mű-Hely-Alapítvány

Szoptatás - trükkök az örömteli, fájdalommentes szoptatás érdekében

Augusztusban mindig rekord számban vesznek részt a komplex szülésfelészítőmön – a karácsonykor fogant babák ilyenkor lépnek a 33. hétbe, amikor javasoljuk a pároknak a hétvégi szuper-intenzív apa-dúla képzőnkön való részvételt :) Az idén sem volt ez másként. Augusztus 12-én vasárnap 14 pár töltött velem 7 tartalmas órát az AUM Blaha jógacentrumban. Legtöbbjük szeptember-októberben hozza majd világra a babáját, nekik is küldöm még ezeket a sikeres szoptatáshoz hozzájáruló információkat.
Minden szülésfelkészítőn elmondom, őszintén hiszek benne: az örömteli szoptatás titka, hogy a kismama élvezze a szoptatást, boldogan adjon a babájának éltető anyatejet, és ne érezze ezt tehernek, akarja a szoptatást. Ez pedig sokak számára nem is olyan egyszerű! Mégis mi olyan nehéz a szoptatásban?
Nehéz ezt elképzelni még a szülésen innen, mégis próbáljuk meg egy pillanatra beleképzelni magunkat, elsősorban most az első babás friss anyukák helyzetébe!
A legtöbb nő manapság harmincon túl szül. Ekkorra kialakult egy kiforrott személyiségük, egy mindennapi rutinjuk, felépítettek többnyire egy karriert, valószínűleg van egy elég jól fizető munkájuk, talán hobbijuk is, tán sportolnak valamit rendszeresen, van egy baráti körük – természetesen a párjuknak is, akivel édes kettesben éldegélnek, utazgatnak, szórakoznak, finomakat esznek, nagyokat alszanak, csodálatosakat szeretkeznek :)
És akkor megérkezik a pocakba a baba. Talán tervezték, de az is lehetséges, hogy véletlenül-váratlanul érkezett. Jöhet gyorsan, de várhatnak rá hosszú-hosszú éveket is. Mindenesetre a pár úgy dönt, hogy vállalják a kis jövevényt ?
Következnek a várandósság izgalmas és szép hónapjai, amikor a kismamák jelentős része még majdnem az egész várandósság alatt dolgozik, sokan továbbra is sportolnak, mozognak, kirándulnak, kismama masszázzsal kényeztetik magukat, kismama jógán építik a kapcsolatot a testükkel és a babájukkal, készülnek a szülésre, olvasgatnak, képzésekre – anya magzati kapcsolat analízisre járnak stb. A baba még a pocakban rejtőzik, a kismama ragyog a középpontban, mindenki rá figyel, őt óvja – rajta keresztül persze a babát is :)
És azután elérkezik a szülés. Igazi testi-lelki kihívás ez minden nő életében. Szoktam mondogatni, hogy minden nőnek kellene futnia egy maratont az első szülése előtt, akkor sokkal könnyebben vennék a szülést magát.
A szülés után a friss anyukák élete egy szempillantás alatt, mintegy varázsütésre átváltozik. A kórházi napok után hazatérve hetekre bezáródnak a pici babával a négy fal közé. 24 órás szolgálat következik, nincsenek hétvégék, sem szabadság, még betegszabadság sincs. A pici baba léte teljesen az anyukán függ, és amennyiben az anyuka szeretné a WHO ajánlása szerint fél évig kizárólagosan és igény szerint szoptatni a babáját, ez az első hetekben akár napi 6-8 órás „munkát” is jelenthet. Az anyukák beszámolnak róla, hogy az első hetek-hónapok szinte teljes önfeladást követeltek – a baba kerül teljesen a középpontba. Elveszítették a munkájukat, a férjük tartja el őket, fel kell adniuk egy időre a hobbijukat, nem tudnak eljárni sportolni, sokszor a legalapvetőbb szükségleteik kielégítése is lehetetlennek tűnik - úgy mint enni, inni, aludni eleget, lefürödni, hajat mosni, WC-zni stb. Szinte elveszítik önmagukat a babáról való szüntelen gondoskodásban. A párkapcsolat erővonalai is elhalványulnak ezekben az első hetekben-hónapokban, olyan erős a friss anyuka fókusza a baba felé, a pár egy kicsit háttérbe szorulhat. Ismétlem, nehéz ezt elképzelni a szülésen innen, pedig valóban sokaknak megterhelő ez az első pár hónap, nem csak testileg, de lelkileg is.
Tudjuk, hogy létezik pszichoszomatika. Igyekezz megelőzni a fájdalmassá váló szoptatást azzal, hogy maximálisan elfogadod ezt a megváltozott helyzetet, annak tudatában, hogy csodálatos, hosszú életedből ez a pár hét-hónap - csak egy szempillantás. Élvezd! Ne akarj túl lenni rajta! Ne sírd vissza a múltat, visszatér az magától is. És ne vágyakozz a képzelt jövőbe, eljön az nagyon gyorsan magától is. Csak légy jelen a babádnak, és élvezd ki minden percét ennek a különleges időszaknak. Heveréssz, szunyókálj, relaxálj bűntudat nélkül, amennyit csak jólesik a regenerációs időszak első 4-6 hetében. Sosem tudhatod, megadatik-e neked még egyszer az életben ez a csoda! – Ez a legfontosabb üzenetem minden leendő anyukának :)
Aztán persze vannak praktikák, amiket bevethetsz:
• Fontos a helyes mellre tétel, és a vákuum óvatos megszüntetése az ujjaddal, mielőtt megpróbálod elvenni a babától az anyamellet.
• Sok hasznos információt olvashatsz a szoptatásról a http://www.lll.hu/ és a http://ibclc.hu/ oldalán, segítséget is kérhetsz szakértőiktől. Ne késlekedj, ha szoptatásról van szó!
• Használhatod magát az anyatejet és 100% tiszta aloe vera gélt (pl. Forever Aloe Vera Gelly) a bimbó védelmére – minden szoptatás után bemasszírozva hagyjuk rászáradni. Az anyatej és az aloe vera is gyulladáscsökkentő hatású, az aloe vera sebösszehúzó hatású is, így segít, hogy a kis mikrosérülések két szoptatás alatt gyorsabban regenerálódjanak, záruljnak, és ne gyulladjanak be.
• Használj selyem tartalmú szoptatós betétet, vannak pamuttal ill. gyapjúval kombinált mosható selyem szoptatós betétek is. A selyemnek közismert az antibakteriális hatása. Több márkát találsz már a magyar piacon is: http://carriwell.hu/comfort/silk-washable-breast-pads.asp https://hordozotar.hu/…/disana-melltartobetet-selyem-gyapju/
• Az ezüst bimbóvédő is sokat tud segíteni a mellbimbó érzékennyé válásának megelőzésében, ill. a már érzékennyé vált mellbimbó gyógyításában, tünetmentesítésében. http://bezzeganya.reblog.hu/ezust-mellbimbovedo-gyogyit…/…/2
• Az első 4-6 hétben ne használj cumit, cumisüveget, szilikon bimbóvédőt, hogy elkerüld a cumi-mellbimbó zavart.
• Használhatsz viszont SZOPTANIT-ot, amivel elkerülheted a cumi-mellbimbó zavart http://www.medela.hu/bemutatjuk-az-sns-szoptanit-keszuleke…/
• Ne feledkezz meg a homeopátiáról sem, ha bármilyen szoptatási nehézséges adódik, az alábbi oldalon mindenre találsz ajánlást: http://homeopatia.info.hu/…/a-szoptatas-tejserkentes-homeop…



Kövess minket a Facebook-on!